سایت در حال بارگذاری است ...

6 پروژه موفق پارک شهر که کانون تنوع زیستی هستند

  • 6 پروژه موفق پارک شهر که کانون تنوع زیستی هستند

 

تنوع زیستی

مدرنیته و جهانی شدن فاصله های جغرافیایی را به میزان قابل توجهی کاهش داده، تعاملات اجتماعی را دگرگون کرده، و جریان اطلاعات را در سراسر کشورها تسریع کرده است، که به نوعی جهان را برای مردم در همه جا قابل دسترس تر کرده است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که وقتی می گوییم «همه»، به جمعیت وسیع و متنوعی اشاره می کنیم. مدرنیته و جهانی شدن بر نابرابری های قابل توجه در هر دو حوزه اجتماعی و فناوری تأثیر گذاشت، زیرا کشورهای پیشرفته و ممتاز معیارها و هنجارهایی را برای اوقات فراغت، فرهنگ و مصرف ایجاد کرده اند. در نتیجه، فرهنگ‌های خاصی تأثیر غالبی را ایجاد کرده‌اند و این تصور را ترویج می‌کنند که روشی «صحیح» برای زندگی و ساختن شهرها وجود دارد.

این پیگیری بدون کنترل توسعه هزینه قابل توجهی برای اکوسیستم ها و زیست بوم های زمین دارد.
این موضوع موضوعی بدیع نیست و سوال اصلی پیش روی حوزه معماری این است که آیا می توان شهرنشینی را با محیط طبیعی هماهنگ کرد؟ راه حل های متعددی برای رفع این چالش پیشنهاد شده است. آغاز یک تغییر در دیدگاه زمانی آشکار می شود که ما پیوندهای عمیق بین انسان و طبیعت را تصدیق کنیم. طبیعت چیزی جدا از انسان نیست. در عوض، انسان ها بخشی ذاتی از جهان طبیعی هستند. در نتیجه، انتخاب ها و اعمال افراد تأثیر مستقیم و قابل توجهی بر محیط دارد.

مفهوم قلمرو

مفهوم قلمرو علاوه بر اتخاذ یک دیدگاه سیستمی و دایره‌ای، که بر پیوستگی همه چیز در جهان تأکید دارد، نقش مهمی در کاهش آسیب و تضمین بقای گونه‌های مختلف از جمله انسان دارد. دونا هاراوی استدلال می کند که پذیرش ایده خویشاوندی برای ادامه حیات ما در این سیاره ضروری است. وقتی مفاهیم قلمرو و خویشاوندی را در میان گونه‌های مختلف ترکیب می‌کنیم، به حفظ تنوع زیستی کمک می‌کنیم. این جنبه خاص راهی برای هماهنگ کردن مناطق شهری با محیط طبیعی است.

اکوسیستم شهری

نقش پارک های شهری

مناطق شهری اغلب فاقد عناصر طبیعی هستند، با این حال مراقبت از طبیعت بسیار ضروری است. پارک های شهری می توانند شکاف بین این عناصر به ظاهر متمایز را پر کنند و به عنوان مناطق آزمایشی شامل معماری و رشته های مختلف مرتبط عمل کنند. ایجاد یک پارک شهری شامل فرآیند پیچیده‌ای است، از جمله تأمین بودجه، پیمایش رویه‌های قانونی و دولتی، و انجام تنظیمات و جابجایی‌های اساسی. این فرآیند بسیار فراتر از طراحی اولیه معماری است.

اگر رشته‌هایی که بر اساس دانش بشری ساخته شده‌اند، خویشاوندی ایجاد می‌کنند، چرا این ایده هنوز آنقدر غریب به نظر می‌رسد؟

6 پروژه موفق پارک شهر که کانون تنوع زیستی هستند-3

پارک‌های شهری فرصت‌هایی را برای آزمایش تکنیک‌های جدید برای استفاده از مواد و اتخاذ رویکرد‌های پایدارتر برای مدیریت منابع آب ارائه می‌دهند. آن‌ها همچنین می‌توانند انتقال ساحل به شهر را تسهیل کنند، اشکال دیگری از اشغال و جابجایی را برای ساکنان آن ارائه دهند، یا مناطق تخریب شده را در محله‌های نادیده گرفته شده در کلان شهر طبقه‌بندی کنند.
پروژه‌های موفق پارک، اهمیت ایجاد روابط مشارکتی بین طرف‌های مختلف درگیر را برجسته می‌کند، که نه تنها برای انسان‌ها، بلکه برای گونه‌های متعددی در اکوسیستم مفید است. عامل مشترکی که تنوع زیستی را برجسته می‌کند، که در اینجا به عنوان پیوند قلمرو و خویشاوندی بین گونه‌ها تعریف می‌شود، کاشت عمدی فلور بومی در شرایط آب و هوایی مناسب است. هدف این عمل بازگرداندن اکوسیستم‌ها به حالت بومی خود، شبیه شرایط قبل از نفوذ گسترده مدرنیته جهانی شده، بدون نفی وجود آن‌ها است.

 

مرکز فرهنگ محیطی Chapultepec / ERREqERRE Arquitectura y Urbanismo

6 پروژه موفق پارک شهر که کانون تنوع زیستی هستند-4

مرکز فرهنگ زیست محیطی غرفه‌ای را در نظر می‌گیرد که توسط مجموعه‌ای از باغ‌ها احاطه شده است با طراحی طبیعی و ظاهری قوم‌شناسی. این باغ‌ها به اکوسیستم‌ها و مناظر طبیعی متنوع حوضه دره مکزیک (جنگل‌های معتدل، علفزار‌ها، تالاب‌ها و پوشش گیاهی پدرگال اشاره دارند). به دقت با پوشش گیاهی، توپوگرافی و تجهیزات موجود Chapultepec ادغام می‌شوند. بنابراین پتانسیل عالی آن به عنوان یک جنگل شهری بهینه شده و افزایش می‌یابد.

برای دسترسی و لذت بردن از این باغ‌ها، مجموعه‌ای از پیاده‌روی‌های زیست‌فرهنگی گنجانده شده‌اند. این پیاده روها به طور قابل‌توجهی ارتباط عابران پیاده را در این بخش از جنگل بهبود می‌بخشد. پیاده روی یک تجربه غوطه ور شدن در طبیعت و یک کشف مجدد آموزشی از اهمیت عناصر طبیعی در یک جنگل شهری و رابطه ما با آن‌ها ارائه می‌دهد، بنابراین از عملکرد صرفاً پیوندی و زیبایی شناختی آن‌ها فراتر می‌رود.

بندر جنوبی Køge / SLA

بندر جنوبی Køge / SLA- کانون تنوع زیستی

کاشت این تفرجگاه از چمنزار نمکی و کاشت ساحلی الهام گرفته شده است، که می‌تواند در برابر آفتاب، باد و نمک مقاومت کند. در حالی که طراحی طبیعت برای عوام الهام گرفته شده از لبه‌های جنگلی است که در امتداد سواحل رو به شرق دانمارک پیدا می‌کنید.
ترکیبی از گیاهان فضاساز، بوته‌ها، درختان و مناطقی با علف‌های کم‌برش، مسیر‌های متنوع و پرحادثه‌ای را در میان گونه‌هایی ایجاد می‌کند که برای فراهم کردن زیستگاه‌های حیات وحش و تجربیات فصلی انتخاب شده‌اند. به طور کلی، گیاهان قوی، طولانی مدت و نیاز به نگهداری کمی دارند.

 

باغ قابل حمل ARCA / Takk + Mireia Luzárraga + Alejandro Muiño

باغ قابل حمل ARCA / Takk + Mireia Luzárraga + Alejandro Muiño- کانون تنوع زیستی
شهرها عمدتاً به دلیل غلظت انتشار CO2، اثر جزیره گرمایی و محدود مناطق سبز، که گونه‌های آن‌ها صرفاً با معیارهای زیبایی شناختی یا عملکردی انتخاب می‌شوند، باعث همگن‌سازی گونه‌های شهری و بیشتر می‌شوند، کانون این فرآیند هستند. ناامنی در مورد اکوسیستم ها. […]
به این ترتیب، گونه‌هایی که قادر به جذب ده برابر بیشتر از حد معمول دی‌اکسید کربن هستند. گونه‌های وحشی خوراکی که فرصت‌های جدیدی را در حاکمیت غذایی ما می‌گشایند. یا گونه‌هایی که قادر به احضار عوامل دیگر از طریق برقراری روابط متقابل، مستاجر یا همزیستی هستند. برخی از مهمانانی باشید که در نصب با هم ملاقات خواهند کرد.”

 

روبان قرمز پارکی / Turenscape

روبان قرمز پارکی / Turenscape- کانون تنوع زیستی
“این پارک در رودخانه Tanghe در حاشیه شهری شرقی Qinhuangdao واقع شده است. شرایط سایت زیر هم فرصت ها و هم چالش هایی را برای طراحی ایجاد می کند:

  • شرایط اکولوژیکی خوب: سایت با پوشش گیاهی بومی متنوع پوشیده شده بود که زیستگاه های متنوعی را برای گونه های مختلف فراهم می کرد.
  • نامرتب و متروک: مکانی در حاشیه یک شهر ساحلی، محل دفن زباله با یک کانکس متروک و تاسیسات آبیاری منسوخ مانند خندق و برج های آبی بود.
  • مشکلات احتمالی ایمنی و دسترسی: پوشیده از بوته‌ها و چمن‌های کثیف، سایت عملاً غیرقابل دسترسی بود و بنابراین برای استفاده مردم ناامن بود.
  • تقاضاهای عملکردی: با گسترش گسترده شهری، این سایت توسط جوامع جدید برای تفریح، از جمله ماهیگیری، شنا، و دویدن مورد استفاده قرار گرفت.
  • فشار توسعه: با کانالیزه شدن پایین دست این رودخانه، به نظر می رسید که در این سایت نیز همین اتفاق بیفتد. احتمالاً راهروی طبیعی رودخانه با خاکریزهای بتنی و تخت گل های زینتی جایگزین می شد.

چالش اصلی طراحی، حفظ زیستگاه های طبیعی در امتداد رودخانه و در عین حال ایجاد فرصت های جدید برای تفریح و آموزش محیط زیست بود. روبان قرمز به عنوان یک عنصر زنده در محیطی از پوشش گیاهی سبز و آب آبی طراحی شده است که با زمین خمیده است. این یک پیاده رو، نورپردازی، و صندلی را ادغام می کند. ساخته شده از فایبرگلاس، از داخل روشن می شود و در شب قرمز می درخشد.”

 

پارک مرکزی کوپر / انوتا

6 پارک مرکزی کوپر / انوتا- اکوسیستم

به دلیل نزدیکی به دریا، مناطق برنامه با عناصر آبی متعدد تعیین شده است. حوض، آبپاش‌های زمینی، آبفشان، جت‌های سهموی آب، آبشار‌ها و سکوی آب در ترکیب با عناصر شهری متنوع، استفاده فعال از فضا را تشویق می‌کند. و گسترش ساحل آینده به سمت داخل پارک. […]

طرح نوآورانه پارک شهر   یک دارایی جدید بزرگ برای شهروندان Koper است.  زیرا امکان توسعه برنامه‌هایی را فراهم می‌کند که شهر در حال حاضر نمی‌تواند ارائه دهد. پارک جدید یک جاذبه است و با شکل منحصر به فرد خود و نحوه سازماندهی فضایی، از مقررات صرفاً عملکردی پارک فراتر می‌رود. این یک نمونه اولیه برای طراحی بیشتر منطقه وسیع‌تر، و همچنین انگیزه‌ای برای نگرش‌های توسعه محور در رابطه با سایر بخش‌های ساحل دریای اسلوونی است که در حال حاضر در حال زوال است.

 

تنوع زیستی: پارک جنگلی Benjakitti / Arsomsilp جامعه و معماری محیط زیست

6 پروژه موفق پارک شهر که کانون تنوع زیستی هستند

“با آب و هوای موسمی تایلند، سیل و خشکسالی مشکلات قابل توجهی دارد. این طرح به عنوان یک اسفنج عمل می‌کند.  یک اسفنج بزرگ که آب باران را در فصل بارندگی حفظ می‌کند و در فصل خشک آب را با ظرفیت ۱۲۸۰۰۰ متر مکعب آب تخلیه می‌کند.

از کانال Phai Sing To واقع در مجاورت سایت آلوده به رواناب و فاضلاب شهری است و با استفاده از گیاهان تالابی با تصفیه زیستی تصفیه می‌شود و روزانه ۱۶۰۰ متر مکعب آب تمیز تولید می‌کند. سایت مسطح و کم ارتفاع، متوسط فقط 0.5 متر است. بیشتر منطقه در ابتدا باتلاقی با سطح آب زیرزمینی بالا بود. روش خرد کشاورزی متعارف تایلندی برای بالا نگه داشتن ریشه درختان برای جلوگیری از سیل استفاده می‌شود و دارای مسیر‌هایی برای کمک به تخلیه آب و کانال‌های آبیاری است.

این پروژه خاک سطح خاک رس سخت را به زیستگاه مرطوب و اسفنجی تبدیل کرد.  و به یک جامعه گیاهی بومی غنی اجازه داد تا با حداقل آبیاری خود را مستقر کند. ۵۶۰۰ نهال از ۳۶۰ گونه کاشته شد که درختان بومی کمیاب حوضه رودخانه مرکزی مخلوط با گیاهان کوچک تا متوسط هستند که برای کمک به رشد نهال‌ها سایه ایجاد می‌کنند. تمام درختان موجود در سایت حفظ شده و در طراحی پارک ادغام شدند. ”
ایجاد کانون‌های تنوع زیستی راهکاری برای تنوع بخشیدن به زندگی یکنواخت شهری است. بدون تنوع زیستی یکنواختی شهری منجر به افسردگی می‌شود.

 

هلنا تورینیو | منتشره در 15 سپتامبر 2023 آرچی دیلی

 

معماری پایدار : طراحی ساختمان نوآورانه و الهام بخش

amir aziznezhad

8 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !